Maja w ogrodzie

Publikacja zamieszczonych na blogu zdjęć bez zgody autora narusza prawo autorskie

kontakt: majkad_d@wp.pl

KAKTUSY I SUKULENTY ORAZ ICH KWIATY


Kaktusy i sukulenty oraz ich kwiaty
Są to grupy roślin przystosowanych do życia w środowisku ekstremalnie suchym i gorącym. Sukulenty mają zdolność do gromadzenia zapasów wody w liściach, kaktusy zaś to takie sukulenty, które nie posiadają liści lecz ciernie a wodę zbierają w łodygach. Kupujemy je głównie dla ciekawego wyglądu- wiele z nich ma pokrój kulisty lub walcowaty, łodygi i liście grube i mięsiste, okazałe ciernie lub kolce a przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięczają nam się pięknymi kwiatami.
Wszystkie sukulenty dobrze rosną w miejscach o dużym nasłonecznieniu- np. na parapetach okien o wystawie południowej i znoszą dłuższe przesuszenie podłoża. W upalne, letnie dni powinniśmy jednak osłaniać je przed bezpośrednim słońcem roletą lub żaluzjami. Podlewajmy najlepiej raz na dwa- trzy tygodnie dość obficie i usuwajmy nadmiar wody z podstawki. W okresie zimowym należy podlewać tylko tyle, aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia ziemi. Podłoże dla kaktusów i sukulentów powinno być piaszczyste, aby nadmiar wody szybko odpływał. Latem wskazane jest wyniesienie tych roślin na balkon lub do ogrodu, zimę zaś powinny spędzać w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.
Wyjątek w tej grupie stanowi kilka gatunków kaktusów tzw. leśnych- epifilum i szlumbergera, które w warunkach naturalnych rosną jako epifity w lasach tropikalnych. Wymagają one światła rozproszonego oraz obfitego podlewania, zwłaszcza w okresie kwitnienia.
Wykaz alfabetyczny kaktusów:
Aporokaktus, Astrofytum, Echinopsis, Epifilum, Lobiwia, Mamilaria, Melokaktus, Neoporteria, Notokaktus, Opuncja, Rebucja, Schlumbergera, Selenicereus
Wykaz alfabetyczny pozostałych sukulentów:
Adenium, Aloes, Eszeweria, Gasteria, Glotifilum, Grubosz, Kotyledon, Litops, Pachypodium, Stapelia, Żyworódka