Maja w ogrodzie

Publikacja zamieszczonych na blogu zdjęć bez zgody autora narusza prawo autorskie

kontakt: majkad_d@wp.pl

DRZEWA LIŚCIASTE - KWIATY

Kwiaty drzew liściastych


Kwiaty drzew liściastych rzadko pojawiają się pojedynczo. W większości przypadków są zebrane w kwiatostany. Są różne rodzaje kwiatostanów. U drzew liściastych, wiatropylnych częstym typem jest kotka. Jest to zwisający kłosowaty kwiatostan, który po przekwitnięciu w całości odpada. 
Kwiaty są skróconymi końcami pędów z przekształconymi liśćmi służącymi do rozmnażania płciowego. W pełni wykształcony kwiat na ogół składa się z kielicha, korony, pręcików i owocolistków. Działki kielicha i płatki korony tworzą razem okwiat.
Kwiaty z pylnikami i słupkiem nazywa się obupłciowymi (np: lipa). Kwiaty jednopłciowe mają tylko pylniki (kwiaty męskie) albo tylko słupki (kwiaty żeńskie). Kwiaty jednopienne (lub rośliny jednopienne) to takie, które mają zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie (np:brzoza). Rośliny dwupienne mają oddzielnie kwiaty męskie i żeńskie na różnych osobnikach (np: wierzba).
Warunkiem wytworzenia nasion przez roślinę jest zapylenie i zapłodnienie jej kwiatów. Zapylenie polega na przeniesieniu ziaren pyłku z pylników na żeńskie organy kwiatu, u drzew liściastych na znamię słupka. Nasze drzewa są zapylane przez owady lub wiatr.
Owady zwabiane są przez jaskrawo zabarwione korony płatków albo zapachem nektaru. Podczas poszukiwania pożywienia zabierają kleisty pyłek, który przenoszą z kwiatu na kwiat. Owady dzięki zdolnościom w znajdywaniu kwiatów skutecznie je zapylają. Natomiast zapylanie przez wiatr jest bardziej dziełem przypadku. Mimo to większość naszych drzew liściastych jest wiatropylna (np. dąb, grab, olcha, wiąz), gdyż podczas ewolucji dobrze przystosowały się do tego sposobu zapylania.