w Szczawnie-Zdrój
Park Zdrojowy im. H. Wieniawskiego i Park "Szwedzki" w Szczawnie-Zdrój.
Położenie: Szczawno-Zdrój, woj. dolnośląskie, pow. wałbrzyski, gmina Szczawnica-Zdrój.
Otwarcie uzdrowiska: 1815 r.
Leczone schorzenia u dorosłych: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, górnych dróg oddechowych, dolnych dróg oddechowych, układu trawienia, cukrzyca, otyłość, osteoporoza, nerek i dróg moczowych;
schorzenia u dzieci: górnych dróg oddechowych, dolnych dróg oddechowych, układu trawienia, cukrzyca, otyłość, nerek i dróg moczowych.
Powierzchnia: 26,5 ha.
Szczawno-Zdrój to maleńkie, urocze uzdrowiskowe miasteczko graniczące z Wałbrzychem, które słynie z leczniczych wód mineralnych. Jest ona położona w malowniczej okolicy trzech parków o unikatowej roślinności, która na wiosnę rozkwita cudownym kwieciem rododendronów.Książ. Dziś w ciągu dnia miasteczko wypełnia klimat arystokratycznego uzdrowiska a wieczorem uliczek z bajek Andersena.
Uzdrowisko położone jest w Sudetach środkowo-północnych, w dolinie potoku Szczawnik.
Jest atrakcyjnie położonym miastem z bogatą szatą roślinną. Zalesione zbocza otaczających wzniesień i dość głęboko wcięte dolinki stanowią o atrakcyjności terenów widokowych i wypoczynkowych.
W uzdrowisku znajdują się dwa parki utrzymane w stylu angielskim (Zdrojowy i Szwedzki - 26,5 ha) z bogatą roślinnością rodzimą i aklimatyzowaną (ok. 180 gatunków) wśród której wiele drzew i krzewów to pomniki przyrody (130).Szczawno Zdrój ma unikalny w Europie system płytkich ujęć dzwonowych wód, wodo i gazoszczelnych, zbudowany w latach 1908-1912 prze firmę Scherrer (źródła Dąbrówka, Mieszko, Marta, Młynarz).