Park Narodowy
Położenie Parku: (woj. dolnośląskie).
Utworzony: w 1959 roku.
Powierzchnia: 55,8 km kw.
Długość szlaków turystycznych: 137,5 km
Charakterystyka, budowa: park znajduje się w południowo-zachodniej części kraju przy granicy państwowej z Czechami. Obszar KPN podzielony jest na sześć obwodów ochronnych. Ponadto w obręb Karkonoskiego Parku Narodowego wchodzą dwie enklawy: Wodospad Szklarki i Chojnik. Poza obszarami ochrony ścisłej wyznaczono także rozległą na 11 265 ha strefę ochronną, która obejmuje niższą i wyższą strefę lasów.
W Parku występuje ponad tysiąc gatunków roślin oraz wiele gatunków zwierząt leśnych (ok. 40 gatunków ssaków, m.in. bobry, sarny, lisy oraz 16 gatunków nietoperzy). Ciekawostką Parku jest muflon introdukowany na początku XX wieku z Korsyki. Ponadto żyje tu 90 gatunków ptaków, Lasy parku wykazują zróżnicowanie pionowe.
Karkonoski Park Narodowy jest jednym z parków najliczniej odwiedzanych przez turystów. Oprócz turystyki pieszej (200 km szlaków) jest kilka tras rowerowych, można uprawiać też narciarstwo zjazdowe.
Największe ośrodki turystyczne to Karpacz i Szklarska Poręba. Cały rok czynne są wyciągi krzesełkowe na Kopę i Szrenicę.
Do obiektów zabytkowych na terenie parku należą: 300-letnia kaplica Św. Wawrzyńca na Śnieżce, 800-letni kościółek Wang w Karpaczu–Bierutowicach, ruiny zamku z 1335 r. na Chojniku.