w Krynicy-Zdrój
Park Zdrojowy w Krynicy-Zdrój.
Położenie: Krynica, woj. małopolskie, pow. nowosądecki, gmina Krynica-Zdrój.
Otwarcie uzdrowiska: 1807 r.
Leczone schorzenia: układu trawiennego i moczowego, układu krążenia i przemiany materii.
Powierzchnia: ? ha.
Krynica jako uzdrowisko funkcjonuje już od ponad 200 lat, a Stare Łazienki Mineralne, Pijalnia Główna czy Nowy Dom Zdrojowy wyryły nie tylko niezatarte piętno na architektonicznej mapie miasta i regionu, ale są przede wszystkim świadectwem narodzin polskiego wodolecznictwa. Krynica to jednak nie tylko miasto wód leczniczych, ale i bogate źródło imprez artystycznych. To miasto malarza prymitywisty – Nikifora, którego osoba na stałe wpisała się w krynicki pejzaż. To wyjątkowa architektura, która oprócz unikatowego na skalę światową szlaku cerkwi obejmuje także same budynki w centrum miasta, np. zabytkowe drewniane wille z początku XX wieku. Dzięki licznym trasom narciarskim Krynica to także idealne miejsce na zimowy wypoczynek.Obok Pijalni Głównej stoi muszla koncertowa z okresu międzywojennego, na miejscu Pawilonu orkiestry uzdrowiskowej. W muszli wmurowana tablica pamiątkowa ku czci związanego z Krynicą Jana Kiepury.
Obok muszli koncertowej stoi modernistyczny Nowy Dom Zdrojowy (sanatorium) autorstwa prof. Witolda Minikiewicza z 1939 roku z zachowanym wystrojem charakterystycznym dla luksusowej architektury funkcjonalistycznej lat 30. (marmury, stal chromowana, importowane drewno, duże przeszklenia, fontanna nawiązująca do awangardowej rzeźby polskiej lat 30., taras na dachu a także ciekawostka amfiteatr koncertowy umieszczony przy tylnej elewacji - nieużywany od dawna, zaprojektowany raczej do kameralnych występów), w pobliżu pomnik Adama Mickiewicza z 1906 roku.
Przy wejściu na deptak, przed nowopowstałą „Hydropatrią” znajduje się odlew z brązu postaci słynnego krynickiego malarza prymitywisty Nikifora Krynickiego.